Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΑΥΛΙΔΑ-ΛΟΚΡΟΣ 69-75

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Διπλό για κούπα!

ΑΥΛΙΔΑ-ΛΟΚΡΟΣ 69-75

Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Λοκρός, που πέρασε από την Αυλίδα κερδίζοντας την τοπική ομάδα με 69-75, έχοντας το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, βάζοντας ισχυρές βάσεις πλέον για την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια.

Οι φιλοξενούμενοι στηρίχτηκαν κατά κύριο λόγο στο δίδυμο Ανέστη και Άγγελου Μάτου που πέτυχαν μαζί στην επίθεση 45 πόντους, ενώ η Αυλίδα από την πλευρά της μπορεί κάλλιστα να τα βάλει και με την ατυχία της, αφού στο πρώτο λεπτό του αγώνα τραυματίστηκε ο Νασάκης που δεν μπόρεσε να μπει εκ νέου στο ντέρμπι, με τον Λοκρό να αλωνίζει σε πολλές περιπτώσεις κάτω από τα καλάθια.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες πήγαιναν από κοντά στο σκορ, με τον Λοκρό να πετυχαίνει ένα μίνι σερί στο τέλος φεύγοντας για τα αποδυτήρια με +8 πόντους (24-32).

Αν το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό από πλευράς θεάματος, η συνέχεια ήταν βγαλμένη από τα καλύτερα μπασκετικά όνειρα.

Ιδίως η γ’ περίοδος ήταν καταπληκτική, με το επιμέρους σκορ να είναι 28-33, κάτι που σημαίνει πως σημειώθηκαν 5 περισσότεροι πόντοι απ’ ότι σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο!

Μάλιστα, σε αυτό το διάστημα είχαμε…ραψωδία έξω από τη γραμμή του τριπόντου, με 11 συνολικά εύστοχα τρίποντα (6-5)!!!

Η Αυλίδα κατάφερε στο 2′ πριν το τέλος να πλησιάσει μέχρι τους 5 πόντους, αλλά ο Λοκρός δεν φάνηκε διατεθειμένος να…χύσει την καρδάρα με το γάλα και έχοντας τον έλεγχο πήρε το σπουδαίο διπλό με τελικό σκορ 69-75, που τον διατηρεί στη θέση του οδηγού!

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Χουγιάζος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-11, 11-21, 28-33, 17-10.

ΑΥΛΙΔΑ (Τομαράς): Ξετρίχης 9 (3), Κατσούλας 18 (1), Κούρτης 10 (2), Χατζηστάμου 12 (3), Κωνσταντόπουλος 2, Τζεβελέκος 2, Τσίτσης 6, Βασιλείου 10 (1), Αλεξάνδρου, Αχματιώτης, Νασάκης.

ΛΟΚΡΟΣ (Ζαρονικόλας): Διαμαντής 4, Παπαηλίου 12 (1), Σμάγκιν 8, Μάτος Αν. 22 (1), Μάτος Αγγ. 23 (4), Κονδύλης 2, Σοροπάνης 4, Κώστας.