FEATUREDΑ ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Πρώτος και αήττητος! Λοκρός-Κένταυρος Λιβαδειάς 73-78

Ο Κένταυρος Λιβαδειάς έστω και δύσκολα πέρασε από την Αταλάντη κερδίζοντας τον Λοκρό με 73-78, παραμένοντας πρώτος και αήττητος στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ, διατηρώντας παράλληλα το +2 από τον Κάδμο!

Ο Λοκρός ήταν ανταγωνιστικός, κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 41-36, με τη γ’ περίοδο να είναι το καλύτερο κομμάτι για τους πρωτοπόρους που με επιμέρους σκορ 11-21 προσπέρασαν στο σκορ με 52-57.

Παρ’ όλα αυτά ο Λοκρός δεν τα παράτησε, προσπάθησε  να επιστρέψει στο σκορ, με τον Κένταυρο να βρίσκει το δρόμο προς τη νίκη έξω από τη γραμμή του τριπόντου και με τρία εύστοχα σουτ από Ματζιώρη και Στεφάνου να φτάνει στην εκτός έδρας νίκη με τελικό σκορ 73-78!

Από τον Λοκρό που παρά την ήττα του ήταν ανεβασμένος σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια του, ο ΑΝ. Μάτος πέτυχε 20 πόντους και οι Τσαρούχας και Πάσσας 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Από τους πρωτοπόρους ο Ματζιώρης με 28 πόντους και οι Πέττας (18), Δημητριάδης (17) τράβηξαν στο σκοράρισμα τους νικητές.

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Ντάνος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 41-36, 52-57, 73-78.

ΛΟΚΡΟΣ (Μάτος-Λάϊος): Τσαρούχας 17 (2), Γεραγγελής, Ανέστης 4, Ζότο 4, Βερούσης 5, Πάσσας 15 (2), Δράκος 2, Μπόλματης 6 (2), Μάτος Αν. 20 (3).

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Μάρκου): Καρφάκης, Στεφάνου 7 (2), Σταμούλης, Κόλλιας, Χαλβατζής, Πέττας 18 (2), Κοϊτσάνος 2, Παππάς, Ματζιώρης 28 (5), Θεοφανόπουλος 6, Κολιούκος, Δημητριάδης 17.