FEATUREDΑ ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Μεγάλο διπλό! Γ.Σ. Ιτέας-Λοκρός 61-69

Στο κλειστό της Άμφισσας, καθώς σε εκείνο της Ιτέας γίνονται ακόμα έργα, ο Λοκρός πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής κερδίζοντας σε ένα από τα κλασσικά ντέρμπι της Α’ κατηγορίας, τον Γ.Σ. Ιτέας με 61-69!

Η τελική διαφορά των 8 πόντων δεν δείχνει την εικόνα του ματς, καθώς το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα και την ομάδα της Αταλάντης να φτάνει στο τέλος στο διπλό χάρη σε ένα μεγάλο τρίποντο του Άγγελου Μάτου και ένα καλάθι και φάουλ του Ανέστη Μάτου.

Ο Λοκρός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 4-13 και 7-18, αλλά γρήγορα οι τυπικά γηπεδούχοι ισορρόπησαν για να περάσουν μπροστά στο ημίχρονο με 30-27.

Στη γ’ περίοδο ο Λοκρός με επιμέρους 0-8 πέρασε μπροστά με 30-35 με τον  Γ.Σ. Ιτέας να κλείνει μπροστά το 10λεπτο με49-44.

Ο Λοκρός πέτυχε την ανατροπή στο ντέρμπι μετά το 35′ όταν πήρε το προβάδισμα και με το τρίποντο Άγγ. Μάτου να κάνει το 56-61 και καθοριστικούς πόντους από τους Πάσσα και Αν. Μάτο φτάνοντας τελικά στη νίκη με 61-69.

Οι γηπεδούχοι που είχαν παράπονα από τη διαιτησία του Κοτσιμπού, είχαν για πρώτο σκόρερ τον Σταύρου με 24 πόντους.

Από τον Λοκρό ο Άγγελος Μάτος στην επανεμφάνιση του μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα λόγω τραυματισμού, πέτυχε επίσης 24 πόντους.

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Ζάχος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-18, 30-27, 49-44, 61-69.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Αγγελόπουλος 7 (1), Λεοντίου 3 (1), Παπαδημητρίου 2, Μαναίος, Μολές 13 (2), Γεωργαντάς 10, Παναγιωτόπουλος 2, Ντινόπουλος, Σταύρου 24 (2), Κουτρολίκος, Ζαχαρόπουλος, Πετσινός.

ΛΟΚΡΟΣ (Μάτος Αν.): Θεοφανόπουλος 6, Ανέστης, Ξηρογιάννης, Γρυπάρης 1, Πάσσας 17 (1), Θεοδώρου, Μπόλματης 2, Μάτος Αν. 19 (3), Μάτος Αγγ. 24 (3).