FEATUREDΒ' ΕΘΝΙΚΗ

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Ήττα στο τσακ! Εθνικός Πειρ.-Εθνικός Λιβαδειάς 60-58

Ήττα στο τσακ για τον Εθνικό Λιβαδειάς που είχε αυξομειώσεις στην απόδοσή του, χάνοντας στις λεπτομέρειες από τον Εθνικό Πειραιά με 60-58.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν και πάλι προβλήματα στην επίθεση, με εξαίρεση μόνο ένα 10λεπτο, ενώ σε δύο φάσεις είχαν παράπονα για διαιτητικές αποφάσεις. Παρ’ όλα αυτά θα μπορούσαν αν είχαν πάρει τον αγώνα, αν είχαν καλύτερες επιλογές στο τέλος, με το πρόσημο να είναι αρνητικό, καθώς μπορεί να υπήρξε βελτίωση στην άμυνα, αλλά στην επίθεση και πάλι οι νεοφώτιστοι αντιμετώπισαν προβλήματα.

Ο Εθνικός Λιβαδειάς ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και με πολύ καλή άμυνα αλλά και λύσεις στην επίθεση που έλειψαν από προηγούμενα παιχνίδια, προηγήθηκε με 13-20 στο 10′.

Στη β’ περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι, αυτό έφερε εκνευρισμό και λάθος επιλογές με αποτέλεσμα ο Εθνικός Πειραιώς να προηγηθεί στο ημίχρονο με 32-28 με επιμέρους σκορ 19-8.

Στο τρίτο 10λεπτο το ματς πήγε στον πόντο, η ομάδα της Λιβαδειάς ανέβασε απόδοση και προηγήθηκε στο 30′ με 43-45.

Στο τελευταίο 10λεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ με τα πάντα να κρίνονται στις λεπτομέρειες.

Στο 59-57 ο Δημητριάδης κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές μείωσε σε 59-58 και στα 3” με 1/2 βολές οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το τελικό 60-58.

Διαιτητές: Κανελλόπουλος-Λογοθέτης-Καμήτσος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 32-28, 43-45, 60-58.