FEATURED Γ ΕΣΚΑΣΕ

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ (Playoffs 1η-2η θέση): Πρωταθλητής στην παράταση! Γ.Σ. Στύρων-Α.Σ. Καρυστίας 74-84

Σε ένα συναρπαστικό τελικό που κρίθηκε στην παράταση, ο Α.Σ. Καρυστίας νίκησε τον Γ.Σ. Στύρων στη Χαλκίδα με 84-74, κατακτώντας τον τίτλο του πρωταθλητή της Γ’ ΕΣΚΑΣΕ, με τις δύο ομάδες και τον Μεδεώνα, να ανανεώνουν το ραντεβού τους πλέον για την επόμενη αγωνιστική περίοδο στη Β’ κατηγορία!

Με 6 τρίποντα στην πρώτη περίοδο η Κάρυστος προηγήθηκε με 13-25, με τα Στύρα να επιστρέφουν στον αγώνα (34-37 στο ημίχρονο), για να ακολουθήσει ένα β’ ημίχρονο των…ανατροπών!

Η Κάρυστος προηγήθηκε με 65-72 στα 25” για τη λήξη της κανονικής διάρκειας, έδειχνε να αγγίζει τον τίτλο, αλλά με όλους τους ψηλούς στον πάγκο με 5 φάουλ, τα Στύρα το εκμεταλλεύτηκαν και με 8 πόντους του Χιώτη κατάφεραν στο 0,8” για τη λήξη να προσπεράσουν με 73-72!

Ο πάγκος του Γ.Σ. Στύρων μπήκε στο παρκέ να πανηγυρίσει, ο αγώνας όμως δεν είχε λήξει και οι διαιτητές χρέωσαν τεχνική ποινή! Ο Μακρής ήταν ψύχραιμος και εύστοχος και ισοφαρίζοντας σε 73-73 οδήγησε τον αγώνα στην παράταση!

Εκεί, η Κάρυστος παρότι αγωνίστηκε χωρίς ψηλούς, κατάφερε να πετύχει κάτι που φαινόταν αδύνατο και με ένα επιμέρους 11-1 να φτάσει στη νίκη-τίτλο με τελικό σκορ 84-74, καθώς ο Γ.Σ. Στύρων δεν εκμεταλλεύτηκε την υπεροπλία του κοντά στο καλάθι, αναλώθηκε σε σουτ από την περιφέρεια για να χάσει τον τελικό, που είχε καθαρά θέμα γοήτρου καθώς επί της ουσίας και οι δύο ομάδες πέτυχαν το φετινό στόχο που είχαν θέσει.

Γήπεδο: Κλειστό Γυμναστήριο ”Χαλκιά-Αναστασιάδη” Χαλκίδας.

Διαιτητές: Αρτσίτας-Καλαπόδης.

Κριτές: Νταντή-Κατρακάζος-Μασλατζίδης Κ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-25, 34-37, 51-52, 73-73 (κανόνικη διάρκεια), 74-84 (παράταση-τελ. αποτέλεσμα).

Γ.Σ. ΣΤΥΡΩΝ (Χουλιαράς): Παλασκώνης 15 (1), Φεϊζάϊ, Χουλιάρας Π. 3 (1), Κουναλάκης 8 (1), Πανδής 7 (1), Χιώτης 19 (1), Σάλπας, Ζερντίσκι 20 (1), Κατσαμακλής 2.

Α.Σ. ΚΑΡΥΣΤΙΑΣ (Μπούχερτ): Μπαλτάς, Σπανομαρκίδης Δ., Μακρής 18 (3), Κοκοκύρης 3, Παπανίδης Ζ. 4, Παπανίδης Ε. 16 (1), Καπόλας 19 (4), Τσέπας 1, Γεωργίου 9 (1), Κονιζάρης, Μπούχερτ 14 (1), Ντόνα.

• Σε νεότερη ανάρτηση θα ακολουθήσει photo album του αγώνα.