FEATURED Γ ΕΣΚΑΣΕ

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ (Playoffs 3η-4η θέση): Νίκη-άνοδος! Μεδεών-Ακαδημία Ιστιαίας 66-61

Ο Μεδεώνας νίκησε στο ουδέτερο κλειστό της Μαλεσίνας την Ακαδημία Ιστιαίας με 66-61 παίρνοντας το τρίτο εισιτήριο της ανόδου για τη Β’ ΕΣΚΑΣΕ, ολοκληρώνοντας επιτυχημένα τη φετινή σεζόν!

Αγώνας με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, με την Ακαδημία Ιστιαίας μπροστά στο ημίχρονο με 27-31 και με τον Μεδεώνα να κάνει ένα εντυπωσιακό γ’ 10λεπτο όταν με επιμέρους σκορ 27-10 και 12 πόντους του Άριδά σε αυτό το διάστημα, ξέφυγε στο σκορ με 54-41, βάζοντας τις βάσεις για τη  νίκη-άνοδο.

Η ομάδα της Β. Εύβοιας προσπάθησε για την ανατροπή στο τέλος έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φώτου που τελείωσε τον αγώνα με 34 (8) πόντους, όμως ο Μεδεώνας άντεξε και πανηγύρισε στο τέλος τη μεγάλη νίκη με σκορ 66-61.

Από τον Μεδεώνα, ο Αριδάς πέτυχε 22 πόντους και τον ακολούθησε ο Γκιουζέλης με 15.

Από την Ακαδημία Ιστιαίας που αγωνίστηκε χωρίς τον Πρένγκα, ο Φώτου πήγε να το…πάρει μόνος του, με 34 πόντους και 8 τρίποντα!

Γήπεδο: Κλειστό Μαλεσίνας.

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Ραμιώτης.

Κριτές: Νταλιάνη-Κάππας-Κουρούλης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 27-31, 54-41, 66-61.

ΜΕΔΕΩΝ (Αριδάς): Φύσσας, Ανέστης 3 (1), Σωτηρίου 2, Γκιουζέλης 15 (1), Αριδάς 22, Ζήσης 4, Ευθυμίου 5 (1), Καρναχωρίτης 10, Χότζογλου 5 (1), Αργυρίου, Μιστηλής.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΙΣΤΙΑΙΑΣ (Γάτσος): Τσιτούμης 5, Γεροπαναγιώτου 4, Μανάκας 8, Βούλγαρης 4, Αλεξίου 4 (1), Αθανασίου 2, Φώτου 34 (8).