FEATUREDΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Final-8 κορασίδων: Μεγάλη νίκη και φουλ για 5η θέση! Απόλλων Χαλκίδας-Απόλλων Πάτρας 75-43

Ο Απόλλων Χαλκίδας νίκησε σε αγώνα κατάταξης τον Απόλλωνα Πάτρας με 75-43 και αύριο (22/6-11:00) θα διεκδικήσει απέναντι στον νικητή του αγώνα Αστέρα Καβάλας-Ηροδότου, την 5η θέση στην Ελλάδα, κάτι που αποτελεί πολύ μεγάλη επιτυχία!

Μετά το αρχικό 4-5 του Απόλλωνα Πάτρας η ομάδα της Χαλκίδας απάντησε με ένα δικό της 16-0 για να προηγηθεί με 20-5 και το πρώτο 10λεπτο να ολοκληρωθεί με 20-8.

Ο Απόλλων Χαλκίδας με πρωταγωνίστρια στην επίθεση την Κακαρά (πέτυχε 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) και με δικό της τρίποντο ξέφυγε με 30-10 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου που τελείωσε με 36-22.

Με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου ο Απόλλων Χαλκίδας ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους +20 πόντους (43-22), για να φτάσει στο 30′ στο +29 (62-33).

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Χαλκίδας προηγήθηκε με 73-35 για να φτάσει τελικά στην επικράτηση με 75-43.

Διαιτητές: 20-8, 36-22, 62-33, 75-43.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: Δημουλάς-Τσαρδούλιας-Γεωργοσόπουλος.