FEATURED ΠΑΙΔΩΝ

Final-8 παίδων: Ιστορική νίκη και 7η θέση στην Ελλάδα! Πανσερραϊκός-Γ.Σ. Ιτέας 62-67

Ο Γ.Σ. Ιτέας πέτυχε την πρώτη και ταυτόχρονα ιστορικής σημασίας νίκη στο final-8 του Πανελλήνιου πρωταθλήματος παίδων, επικράτησε του Πανσερρραϊκού με 67-62, κατακτώντας την 7η θέση στην Ελλάδα, μια ανεπανάληπτη επιτυχία για την ομάδα του Χρήστου Μωραϊτη, που έχει κάθε λόγο να νιώθει υπερήφανος για τους παίκτες του!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα του Γ.Σ. Ιτέας ιδίως έξω από τη γραμμή των 6,75 μ. με 5/6 τρίποντα εκ των οποίων τα τρία του Ντινόπουλου, που έφεραν την ομάδα της Φωκίδας μπροστά στο σκορ αρχικά με 0-8 και 7-23.

Ο Πανσερραϊκός βρήκε λύσεις με τη σειρά του, μειώνοντας σε 13-23 και 18-24, μες τον Κουτρολίκο με buzzer beater τρίποντο στην εκπνοή από τα 9μ. να γράφει το 19-27!

Στη β’ περίοδο οι Σέρρες μείωσαν σε 28-31 όμως και πάλι ο Γ.Σ. Ιτέας απάντησε με το…ίδιο νόμισμα και με 2/2 τρίποντα από Πετσινό και Ντινόπουλος, ξέφυγε εκ νέου με 28-37, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 31-42, με την ομάδα του Μωραϊτη να σουτάρει με 8/13 τρίποντα στο πρώτο μέρος!

Στη γ’ περίοδο ο Γ.Σ. Ιτέας προηγήθηκε με 31-48 και 38-52, αλλά ο Πανσερραίκός κατάφερε να επιστρέψει, να μειώσει σε 47-54 στο 30′ και σε 55-56 στο 35′, όμως ο Πετσινός με 4 καθοριστικούς πόντους και ο Παναγιωτόπουλος με ένα τρίποντο (58-67 στο 38′:40”) υπέγραψαν τη νίκη του Γ.Σ. Ιτέας και την 7η θέση στην Ελλάδα με τελικό σκορ 62-67!

Ο Πετσινός με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ οι Ντινόπουλος (4 τρίποντα), Ζαχαρόπουλος (11 ριμπάουντ) σημείωσαν από 12 πόντους  και ο Κουτρολίκος πρόσθεσε 10 πόντους και 8 ριμπάουντ!

Διαιτητές: Καννής-Σκρίνος-Αλεξόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-27, 31-42, 47-54, 62-67.