FEATURED ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Final-8 κορασίδων: 5ος στην Ελλάδα! Απόλλων Χαλκίδας-Ηρόδοτος 71-49

Σπουδαία επιτυχία για τις κορασίδες του Απόλλωνα Χαλκίδας που ολοκλήρωσαν με τον καλύτερο τρόπο μια εντυπωσιακή χρονιά, καταλαμβάνοντας την 5η θέση στην Ελλάδα μετά τη σημερινή τους νίκη στα Τρίκαλα απέναντι στον Ηρόδοτο με 71-49, παίρνοντας παράλληλα και τον άτυπο τίτλο της καλύτερης επαρχιακής ομάδας!

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα (10-11 στο 6′), ο Απόλλων με πίεση στην άμυνα, έλεγχο των ριμπάουντ και πόντους κυρίως από Σαμαντά, Μουρατίδη και Παπαστεφανή πέτυχε ένα επιμέρους σκορ 8-0 κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +7 (18-11).

Με το τρίτο εύστοχο τρίποντο της Κακαρά ο Απόλλων ξέφυγε με 24-16, ενώ με καλάθι της Σαμαντά η ομάδα της Χαλκίδας ξέφυγε για τρίτη φορά με +10 πόντους (29-19 στο 16′).

Ο Ηρόδοτος απάντησε με ένα δικό του 4-11 μειώνοντας σε 33-30 στο ημίχρονο.

Εντυπωσιακή η ομάδα του Γ. Τσαούση στη γ’ περίοδο, με ένα σερί 14-1 ξέφυγε στο σκορ με 47-31 στο 26′ με το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο της Σαμαντά, ενώ πήγε και στο +20 (53-33) με τη γ’ περίοδο να τελειώνει με 55-33 και το συνολικό σκορ του 10λεπτου να είναι 22-3!

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά παγιώθηκε σε αυτά τα επίπεδα (64-42 στο 35′) με τον Απόλλωνα Χαλκίδας να φτάνει σε μια ιστορική επιτυχία με τελικό σκορ 71-49.

Από τον Απόλλωνα Χαλκίδας, η Σαμαντά με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, η Κακαρά με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ,  η Μουρατίδη με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, η Παπαγεωργίου με 10 πόντους, ήταν οι παίκτριες που τράβηξαν στο σκοράρισμα τις νικήτριες, χωρίς να υστερήσουν και οι υπόλοιπες!

Από τον Ηρόδοτο που έχει στον πάγκο του την Χαλκιδέα Γιασεμή Σαμαντούρα, η Φωνιαδάκη με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ η καλύτερη για την ομάδα της Κρήτης.

Διαιτητές: Αυγουστόγλου-Αποστολόπουλος-Θεοδοσόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-11, 33-30, 55-33, 71-49.