FEATUREDΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Final-8 κορασίδων: Πρώτη νίκη! Απόλλων Χαλκίδας-Αστέρας Καβάλας 51-36

Ο Απόλλων Χαλκίδας πέτυχε την πρώτη του νίκη στην τελική φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος κορασίδων που διεξάγεται στα Τρίκαλα, κερδίζοντας στη 2η αγωνιστική τον Αστέρα Καβάλας με 51-36.

Ο Απόλλων ξεκίνησε πολύ καλά, κυρίως στην άμυνα, προηγήθηκε με 6-0 στο 5′ και 15-8 στο 10′.

Στη β’ περίοδο ο Αστέρας μείωσε σε 15-10 για να ακολουθήσει ένα επιμέρους 10-0 του Απόλλωνα που πίεσε στην άμυνα ξεφεύγοντας στο ημίχρονο με 25-10.

Στη γ’ περίοδο η ομάδα της Καβάλας με ένα δικό της σερί 0-8 μείωσε σε 25-18, με τη Μουρατίδη να δίνει τη λύση με τρίποντο επαναφέροντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με το τρίτο 10λεπτο να ολοκληρώνεται με 33-23.

Στο τελευταίο 10λεπτο ο Απόλλων διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας πήγε το σκορ στους 15-20 πόντους για να φτάσει τελικά στην επικράτηση με 51-36.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος-Αποστολόπουλος-Τσαρδούλιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-8, 25-10, 33-23, 51-36.