FEATUREDΠΑΙΔΩΝ

Final-8 Παίδων: Έγραψε ιστορία! Γ.Σ. Ιτέας-Ολυμπιακός Πειραιώς 43-90

Ο Γ.Σ. Ιτέας έγραψε ιστορία με τη σημερινή του πρώτη παρουσία στο final-8 του Πανελλήνιου πρωταθλήματος παίδων, αντιμετωπίζοντας τον Ολυμπιακό Πειραιώς, από τον μπορεί να ηττήθηκε με 43-90 αλλά αυτό δεν έχει καμιά σημασία, καθώς οι παίκτες του Μωραϊτη έχουν πετύχει και με το παραπάνω φέτος το στόχο τους!

Η ομάδα της Φωκίδας έδειξε και σήμερα πολύ καλά στοιχεία σε διαστήματα του αγώνα, αποδεικνύοντας πως μόνο τυχαία δεν είναι η παρουσία της στην τελική φάση.

Ο Γ.Σ. Ιτέας μετά το αρχικό 6-9 έμεινε πίσω στο στο σκορ με 12-29 και 22-42 σε ένα δεύτερο ισορροπημένο 10λεπτο.

Στη γ’ περίοδο με σερί 7-0 η ομάδα του Μωραϊτη μείωσε σε 37-56, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με ένα δικό του 0-20 για το 37-76 στο 33′ για να τελειώσει το ματς με 43-90.

Οι Ντινόπουλος και Κουτρολίκος πέτυχαν από 12 πόντους για τον Γ.Σ. Ιτέας, ενώ από τον Ολυμπιακό που είναι από τα φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, ο Στάνκοβιτς σημείωσε 15 πόντους.

Διαιτητές: Λυγούρας-Καννής-Αλεξόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-29, 22-42, 37-65, 43-90.